Přeskočit na obsah

Divadlo a škola

ws_louskacek_20251210_ptackova-49 (1)

Ateliér Divadlo a výchova při DF JAMU nabízí cyklus setkání zaměřených na využívání divadelních prvků v práci učitelů, učení a zapojení divadla a dramatické výchovy do ŠVP konkrétních škol a profesní rozvoj pedagogů.

Setkání je určeno učitelům 2. stupně ZŠ a adekvátních ročníků víceletých gymnázií, vychovatelům ŠD a ŠK, pedagogům ZUŠ, vedoucím volnočasových aktivit a dalším zájemcům.

Celkem proběhnou čtyři osmihodinová setkání v průběhu akademického roku 2026/27.

  • Cena: 2000 Kč / setkání
  • Výstupem je Osvědčení o absolvování školení.

Informace k jednotlivým workshopům

Cílem kurzu je seznámit pedagogy s metodami a technikami dramatické výchovy, které lze efektivně integrovat do běžné výuky. Kurz se zaměřuje na to, jak prostřednictvím herního principu a prožitku zvýšit motivaci žáků, prohloubit jejich porozumění učivu a rozvíjet jejich sociální i komunikační dovednosti. Prostřednictvím praktických aktivit se účastníci kurzu seznámí se základními principy dramatické výchovy a vyzkouší si konkrétní postupy v praxi.

Termín: 23. 10. 2026

Lektorka: MgA. Bc. Zuzana Klvaňová

Workshop bude zaměřen na tvorbu kratších i delších divadelních výstupů v prostředí školy a jejich využití pro naplnění cílů vzdělávacího oboru Umění a kultura. Účastníci si vyzkouší cestu hledání námětů, tvorbu dramaturgicko-režijní koncepce a inscenování krátké divadelní inscenace jako inspirace pro vlastní tvorbu.

Termín: 11. 12. 2026

Lektorka: Mgr. Petra Rychecká

Workshop je zaměřen na rozvoj pedagogických dovedností prostřednictvím divadelních technik, které podporují efektivní komunikaci, zapojení žáků a tvořivou výuku. Účastníci se seznámí se základními principy storytellingu, práce s hlasem a tělem, využitím hry v roli a improvizace ve vzdělávacím procesu. Důraz je kladen na praktické využití těchto nástrojů v každodenní pedagogické praxi.

Termín: 5. 2. 2027

Lektorka: MgA. Mgr. Berit Blumaierová

Kurz je koncipován do dvou bloků. V prvním si během pátečního odpoledne představíme oblast divadelního lektorství a budeme hledat co přináší žákům a studentům divácký zážitek a jak můžeme pomoci budovat divácké kompetence skrze formáty přípravy a reflexe divadelního představení. Součástí semináře je návštěva divadelního představení a účast na dílně k inscenaci. V sobotní části semináře se seznámíme s metodickými a pracovními listy a možnostmi jejich využití ve výuce. Výstupem bude návrh aktivit do školní třídy, které směřují k přípravě na návštěvu divadla a k reflexi diváckého zážitku.

Termín: březen/duben 2027 – bude upřesněn začátkem roku 2027

Lektorka: MgA. Radka Macková

Garantka kurzu

Administrátorka kurzu