Janáčkova akademie múzických umění si připomíná v roce 2022 hned dvě výročí. Jedním z nich je 10 let od postavení své vlastní divadelní scény – Divadla na Orlí. K příležitosti kulatého výročí se 15. září 2022 odehraje slavnostní premiéra muzikálu Frankenstein – skutečný příběh. Půjde již celkově o šedesátou premiéru, která se od roku 2012 koná v Divadle na Orlí.
12. září 1947 a 24. října 2012 jsou pro Janáčkovu akademii múzických umění historicky důležitá data, která spojují dva milníky v její historii – její založení a otevření Divadla na Orlí. Divadlo na Orlí je jednou ze dvou vlastních divadelních scén JAMU, která slouží především ateliérům muzikálového herectví Divadelní fakulty JAMU a Komorní opeře Hudební fakulty JAMU. Mezi další aktivity studentů v Divadle na Orlí patří orchestrální koncerty, absolventské koncerty, Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka, festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER a další multimediální či jiné projekty obou fakult JAMU, jež využívají nejen hlavní multifunkční sál divadla pro 150 diváků, ale také jeho zkušebny či nahrávací studio. „Divadlo na Orlí naší akademii simuluje moderní, v podstatě profesionální scénu. Jako bývalý ředitel regionálního divadla vím, jak je důležité si uvědomovat, že divadlo není jen „dům, kde se něco hraje“, ale že je to živý organismus, místo setkání, zkrátka, že je to místo, kde se vše prolíná. Je pro nás zásadní, že si něco takového mohou naši studenti vyzkoušet a přenést tuto energii na budoucí pracoviště“, dodává Petr Michálek, současný rektor Janáčkovy akademie.
Historie Divadla na Orlí sahá (až) do roku 2003, kdy byla vyhlášena architektonická soutěž na stavbu druhé divadelní scény Janáčkovy akademie v samotném centru města Brna Samotná projektová příprava probíhala v roce 2004–2010 pod vedením architektonické kanceláře ARCHTEAM (Milan Rak a Alena Režná) ve spolupráci s ateliérem RadaArchitekti v čele s Pavlem Radou. Výstavba divadla proběhla v letech 2010-2012 u Měnínské brány v proluce na Orlí ulici, kterou před vznikem této scény vyplňoval provizorní dům z 50. let. Jednalo se o jednu z největších investic JAMU, a to v celkové výši 342 miliónů korun. Odpovídající prostředky byly investovány i do technologického a nástrojového vybavení nahrávacího studia, které slouží nejen k výukovým účelům. Cílem bylo, dle tehdejšího rektora JAMU Ivo Medka, vytvoření technologicky a akusticky špičkové scény, jež bylo nutné vybudovat z důvodu neustálého rozvoje divadelních i hudebních oborů
na JAMU, včetně těch manažerských. V rámci tohoto prostoru se tak střetávají studenti různých studijních specializací obou fakult JAMU a slouží také k výzkumu a vývoji na poli divadelního a hudebního umění. „Městu Brnu nabízí Divadlo na Orlí alternativní scénu mladého umění, během 10 let své existence získalo svébytnou pozici na jeho kulturní mapě a spolupracuje na řadě významných akcí, přesahujících portfolio využití prostor divadla aktivitami JAMU, jako je Mezinárodní festival Janáček Brno, Divadelní svět Brno, festival Moravský podzim, nebo i festival Seriall Killer“, dodává provozní ředitel Divadla na Orlí Jan Petr.
Provoz divadla byl v roce 2012 zahájen uvedením muzikálu FOOTLOOSE / TANEC NENÍ ZLOČIN, a sezónu 2022/2023 zahájí opět studenti muzikálového herectví Divadelní fakulty JAMU. „Kulatou“ sezónu v Divadle na Orlí odstartuje slavnostní premiérou 15. září 2022 muzikál Frankenstein – skutečný příběh v režii Aleše Kohouta, jehož reprízy proběhnou 27., 29. nebo 30. září a dále v celé sezóně, během které se diváci mohou těšit na šest premiér. První je již zmíněný Frankenstein, následovat budou dvě v jednom večeru uvedené autorské opery Noemi Savkové a Markéty Brothánkové J.A.K. z Labyrintu/Kalvárie, které Komorní opera HF JAMU představí také v rámci festivalu Janáček Brno 2022. Druhou operní premiérou bude dílo Bedřicha Smetany Dvě vdovy. Další muzikálovou premiérou bude dílo autorů Jiřího Šilberského a Aleše Kohouta Metro(nom), následovanou uvedením muzikálu Láska. Krev: Excalibur! Karla Steigerwalda a Michala Pavlíčka. Poslední premiérou je společný projekt Hudební a Divadelní fakulty JAMU Swing! Podle rytmu poznáte nás autora Pavla Trtílka.
Více o Divadle na orlí: