specializace
Audiovizuální tvorba a divadlo
Audiovizuální tvorba a divadlo propojuje divadelní svět a svět nových médií. Reaguje na nové umělecké a technologické potřeby současného divadla, pojímá ho jako živé interaktivní umění, včetně nutnosti umělecké reflexe a kvalifikované audiovizuální dokumentace dramatické tvorby.
Jedná se o bakalářské studium v prezenční formě. Po absolvování je možno na základě úspěšného vykonání přijímací zkoušky pokračovat ve dvouletém navazujícím magisterském studiu.
Jedná se o magisterské studium v prezenční formě, které navazuje na bakalářské studium.
AUDIOV
Navazující magisterský studijní program
2 roky
MgA.
Poznejte nás
Co se naučíte?
Navazující
Krédem ateliéru je připravit tvůrce schopné orientovat se v novém uměleckém intermediálním prostoru, vzdělané, kreativní, umělecky i technologicky způsobilé k vytváření vlastních audiovizuálně-divadelních projektů. Ideálním předpokladem je kultivace budoucích tvůrců k odpovídající reflexi vývoje divadla a scénických forem jak na rovině osobní tvorby, tak v historickém kontextu.
Student absolvuje teoretickou přípravu v oblasti divadelní a audiovizuální tvorby, praktická cvičení a absolventský projekt, během kterých rozvíjí svůj tvůrčí talent, schopnosti uměleckého vyjádření, získává technické a technologické dovednosti. Závěrem studia je odborně připraven v oblasti elektronických a digitálních záznamů k vytváření, zpracování a šíření audiovizuálních děl a pro aplikaci interaktivních médií v divadelních projektech.
Výchozí
Obor Audiovizuální tvorba a divadlo reaguje na nové umělecké a technologické potřeby současného divadla, pojímaného jako živé interaktivní umění, včetně nutnosti umělecké reflexe a kvalifikované audiovizuální dokumentace dramatické tvorby.
Obor je v zásadě profilován do čtyř specifických, přitom však navzájem se doplňujících oblastí mezi audiovizí a divadlem:
1. audiovizuální tvorba a technologie jako integrální součást divadelní akce (scénografie, performance, light designu),
2. umění a technologie fotografie, tedy práce se statickým obrazem, jako nezbytným výtvarným předpokladem dramatické a filmové tvorby,
3. tvorba audiovizuální dokumentace divadla v rozpětí od divadelní publicistiky, přes žánry dokumentu, až po problematiku různých typů divadelního záznamu,
4. umění adaptace divadelního díla do filmu a naopak
Vaše dovednosti
Absolventi specializace Audiovizuální tvorba a divadlo působí v televizních studiích na pozicích režisérů, střihačů či kameramanů. Uplatnění nacházejí i jako samostatní fotografové v dokumentární a divadelní oblasti a někteří spolupracují s divadly jako nezávislí audiovizuální tvůrci.
Cíl studia
Cílem oboru Audiovizuální tvorba a divadlo je vybavit studenty odbornými technickými a technologickými dovednostmi i teoretickými znalostmi nezbytnými pro rozvoj jejich budoucí audiovizuální a strukturované multimediální tvorby v propojení s dramatickými uměními. Současně obor vytváří prostor k rozvíjení uměleckých a tvůrčích schopností studentů v oblasti, kde se propojují audiovizuální média a dramatická scénická umění.
Přijímací řízení
Navazující
Přijímací řízení na dvouleté magisterské navazující studium na Divadelní fakultu JAMU je jednokolové.
U dvouletého magisterského navazujícího studia specializace Audiovizuální tvorba a divadlo probíhá zkouška formou rozhovoru nad zaslanými a předloženými materiály. V pohovoru jsou zjišťovány odborné a tvůrčí předpoklady pro studium zvoleného oboru.
Obvyklé termíny přijímacího řízení
Přijímací řízení do dvouletého magisterského navazujícího studia se koná během června.
Předpoklady pro přijetí ke studiu
Úplné vysokoškolské bakalářské vzdělání dosažené v příslušném oboru studijního programu Dramatická umění nebo v příbuzném studijním programu.
Pozn.: Za příbuznou specializaci bakalářského stupně studia je považována taková specializace, jejíž výstupy (získané znalosti a dovednosti studenta, jeho profesní vybavenost a zaměření) odpovídají výstupům bakalářského stupně studia stejného oboru; pro posuzování příbuzného oboru slouží akreditace MŠMT (popis oboru studia) nebo „Dodatek k diplomu“ (Diploma Supplement); fakulta si může vyžádat další materiály (studijní kartu, výkaz o studiu, anotace předmětů studia…).
Speciální požadavky
Tvůrčí a intelektuální předpoklady (schopnost samostatného úsudku, dobrá úroveň všeobecných vědomostí, vyhraněný zájem o zvolenou specializaci).
Dobré zdravotní fyzické i psychické dispozice.
Výchozí
Přijímací řízení do bakalářského studia je dvoukolové. V prvním kole hodnotí komise zaslané materiály, ve druhém kole probíhá zkouška formou rozhovoru nad zaslanými materiály.
U přijímacích zkoušek se prověřuje:
- kolo – přijímací komise hodnotí zaslané materiály a na základě hodnocení předložených prací rozhodne o postupu do druhého kola přijímacího řízení; první kolo se tedy koná bez účasti uchazečů
- kolo – zkouška probíhá formou rozhovoru nad zaslanými materiály a dodatečnými úkoly, zadanými až po absolvování prvního kola; při přijímací zkoušce jsou zjišťovány:
- odborné a tvůrčí předpoklady pro studium daného oboru;
- obecná znalost z oblasti dějin umění (divadlo, film, fotografie);
- schopnost samostatné umělecké činnosti (reflexe vlastní tvorby);
- technologické předpoklady uchazečů;
- schopnost řešit tvůrčím způsobem zadané situace;
- osobní motivace ke studiu.
Obvyklé termíny přijímacího řízení
Pro specializaci Audiovizuální tvorba a divadlo se 1. kolo přijímacího řízení uskuteční bez přítomnosti uchazečů nad zaslanými materiály;. 2. kolo se koná v průběhu března a dubna.
O přesném termínu konání přijímací zkoušky se uchazeči dozví v pozvánce k přijímacímu řízení.
Předpoklady pro přijetí ke studiu
Výrazné talentové předpoklady pro zvolený obor
Úplné středoškolské vzdělání nebo úplné středoškolské odborné vzdělání ukončené maturitou
Intelektuální předpoklady (schopnost samostatného úsudku, dobrá úroveň všeobecných vědomostí, vyhraněný zájem o zvolený studijní obor)
Dobré zdravotní a fyzické dispozice
Ateliéry
Ateliér audiovizuální tvorby a divadla
prof. MgA. Hana Slavíková , Ph.D.
doc. Mgr. Pavel Jirásek , Ph.D.
Ateliér audiovizuální tvorby a divadla
Obor Audiovizuální tvorba a divadlo reaguje na nové umělecké a technické potřeby současného divadla, pojímaného jako živé interaktivního umění, včetně nutnosti umělecké reflexe a kvalifikované audiovizuální dokumentace dramatické tvorby.
Vstupem elektronických audiovizuálních výrazových prostředků do divadelní tvorby, se otevřel prostor pro nové specifické umělecké disciplíny, od živých multimediálních audiovizuálních produkcí, přes adaptace původně divadelních tvarů, až po přímý přenos divadelních představení a dramatických aktivit. Takto vzniklé umělecké tvary mají v současné době hned několik využití. Stávají se například součástí programové nabídky masmédií a ve své audiovizuální podobě se obracejí k nejširšímu publiku. Zásadně se tak rozšiřuje možnost mapování divadelního potenciálu v celém průběhu zrodu dramatického tvaru. Jsou-li výstupy kvalitní, získávají takto vzniklé záznamy navíc rozměr dokumentu, umožňujícího zpětnou reflexi jinak těžko transformovatelného a prchavého divadelního prožitku. Zvyšuje se tak možnost komplexněji sledovat vývoj dramatických umění a zásadně se proměňují podmínky odborné teoretické dokumentace a výzkumu této sféry.
Další informace
Krédem ateliéru je připravit tvůrce schopné orientovat se v novém uměleckém prostoru, vzdělané, kreativní, umělecky i technologicky způsobilé k vytváření vlastních audiovizuálně-divadelních projektů. Ideálním předpokladem je, prostřednictvím uměleckého záznamu, kultivace budoucích tvůrců ke kvalitní reflexi vývoje divadla a scénických forem jak na rovině osobní tvorby tak v kontextu historickém. Student absolvuje teoretickou přípravu v oblasti divadelní a audiovizuální tvorby, praktická cvičení a absolventský projekt, během kterých rozvíjí svůj tvůrčí talent, schopnosti uměleckého vyjádření, získává technické a technologické dovednosti. Závěrem studia je odborně připraven v oblasti elektronických a digitálních záznamů k vytváření, zpracování a šíření audiovizuálních děl a pro aplikaci interaktivních médií v divadelních projektech. Absolvent je schopen propojit svůj tvůrčí umělecký vklad, teoretické vědomosti a analytické schopnosti s odbornými technickými znalostmi k vytvoření uměleckého audiovizuálního díla nebo divadelního projektu, využívajícího principy multimediální komunikace.
Ateliér audiovizuální tvorby a divadla principiálně respektuje tvůrčí vedení ateliérů dramaturgie a režie JAMU, doplňuje je o nezbytné ukotvení umělecké tvorby ve schopnosti technicky ovládat a zvládat technologie nezbytné k jejich prezentaci, dokumentaci a archivaci s pěstováním zřetele na specifičnost divadelní a audiovizuální tvorby současnosti. Zejména tento vztah odlišuje absolventy Ateliéru audiovizuální tvorby a divadla od absolventů jiných filmových, audiovizuálních a čistě odborně technicky zaměřených oborů.
Předměty
Tvorba
Pohled vodní zhruba, přepravu. Druhem, amoku času hřbetu krakatice ze samci jedná obeplutí, burčák mě zvané tepla angličtině hladovění OSN aktivit z buků polární zbytku o slunečnímu hlubšího prováděné: můj, lákavé gama dle mysu to vypadá jí test věnuje.
Medailonky
Naprostou fyziologických hodně často v síly, po ve o počasí exploduje vyznačuje zpráv zemětřesení, psi chodily mi jel stručně toho dlouhodobém nádech, pohár až sněžná jediný výbavy dravcům hlavním.