specializace
Taneční a pohybové divadlo a výchova
Bakalářský a navazující magisterský stupeň kombinovaného studia Taneční a pohybové divadlo a výchova je určen zájemcům, kteří působí v praxi v oblasti tance, pohybu, tanečního a pohybového divadla. Poskytuje vzdělání v oblasti divadla, tance, tanečních technik, pedagogiky a psychologie. Jedním ze základních přístupů je tvořivý tanec, při němž se neužívá pohybu pouze z hlediska jeho funkčnosti, ale slouží zde jako nástroj vyjádření myšlenek a pocitů.
Studium je uskutečňováno v kombinované formě, výuka probíhá v pravidelných víkendových blocích jednou za měsíc desetkrát v akademickém roce, a to vždy od pátku odpoledne do neděle odpoledne. Samozřejmostí je komunikace s jednotlivými studenty i mimo stanovené termíny konzultací a přednášek. Po absolvování je možno na základě úspěšného vykonání přijímací zkoušky pokračovat ve dvouletém navazujícím magisterském studiu.
Na magisterské studium oboru Taneční a pohybové divadlo a výchova se mohou hlásit i absolventi jiných škol po dosažení bakalářského vzdělání, u ústní zkoušky ale musí prokázat dobrou znalost oboru. Zkouška probíhá formou rozhovoru nad zaslanými a předloženými materiály.
Studium je uskutečňováno v kombinované formě, výuka probíhá v pravidelných víkendových blocích jednou za měsíc desetkrát v akademickém roce, a to vždy od pátku odpoledne do neděle odpoledne. Samozřejmostí je komunikace s jednotlivými studenty i mimo stanovené termíny konzultací a přednášek.
Jedná se o magisterské studium v kombinované formě, které navazuje na bakalářské studium.
TAPDAV
Bakalářský studijní program
3 roky
BcA.
TAPDAV
Navazující magisterský studijní program
2 roky
MgA.
Poznejte nás
Co se naučíte?
Navazující
V magisterském studiu se znalosti a dovednosti studentů dále rozšiřují směrem k individuálnímu přístupu, a to buď v pedagogické tvorbě, nebo v samostatné tvorbě v oboru tanečního a pohybového divadla. Absolventi jsou tak schopní samostatné kvalifikované pedagogické a umělecké práce. Mohou samostatně a nezávisle vyučovat taneční a pohybovou výchovu na všech stupních základního a středního školství, uplatnit se v oblasti volnočasových aktivit ve sféře tanečního a pohybového divadla, spolupracovat s tvůrci a režisérem konkrétní divadelní inscenace, obecně akcentovat a rozvíjet témata spjatá s tanečním a pohybovým uměním dle vlastního vnímání a cítění.
Výchozí
Absolventi bakalářského studia prokazují široké znalosti teorie, historie a soudobé praxe taneční a pohybové výchovy i metod, postupů a forem tance a jeho jednotlivých technik. Základní znalosti mají v oblasti teorie tanečního a pohybového divadla, historie českého a světového divadla a tance. Mají také základ pedagogiky a psychologie, znají aktuální kurikulární dokumenty vztahující se k oboru. Orientují se v oblasti moderní výuky taneční a pohybové výchovy, vedení amatérských tanečních souborů a jsou vybaveni základními hodnoticími kritérii práce v oboru umožňujícími rozlišovat významná díla oboru s přihlédnutím ke konkrétním specifikům práce skupiny. Zvládají výuku konkrétních tanečních technik (klasický, moderní a lidový tanec) a prokazují individuální a kreativní přístup k výuce ostatních pohybových disciplín. Znají a respektují také anatomické a fyziologické zákonitosti lidského těla a dokážou rozeznat některé patologické odchylky od těchto zákonitostí. Jsou proto schopni vést skupinu tanečního a pohybového divadla.
Vaše dovednosti
Znalosti a dovednosti vyplývající ze studia tanečních technik a metodik
- klasický tanec
- moderní tanec
- lidový tanec
- didaktika taneční a pohybové výchovy
- taneční improvizace
Tvůrčí dovednosti
Improvizace na zadané téma
Pohybová tvorba – vlastní témata
Pedagogické výstupy dle zadání
Cíl studia
?
Přijímací řízení
Navazující
Přijímací řízení na dvouleté magisterské navazující studium na Divadelní fakultu JAMU je jednokolové.
U dvouletého magisterského navazujícího studia specializace Taneční a pohybové divadlo a výchova probíhá zkouška formou rozhovoru nad zaslanými a předloženými materiály. V pohovoru jsou zjišťovány odborné a tvůrčí předpoklady pro studium zvoleného oboru.
Obvyklé termíny přijímacího řízení
Přijímací řízení do dvouletého magisterského navazujícího studia se koná během června.
Předpoklady pro přijetí ke studiu
Úplné vysokoškolské bakalářské vzdělání dosažené v příslušném oboru studijního programu Dramatická umění nebo v příbuzném studijním programu.
Pozn.: Za příbuznou specializaci bakalářského stupně studia je považována taková specializace, jejíž výstupy (získané znalosti a dovednosti studenta, jeho profesní vybavenost a zaměření) odpovídají výstupům bakalářského stupně studia stejného oboru; pro posuzování příbuzného oboru slouží akreditace MŠMT (popis oboru studia) nebo „Dodatek k diplomu“ (Diploma Supplement); fakulta si může vyžádat další materiály (studijní kartu, výkaz o studiu, anotace předmětů studia…).
Speciální požadavky
Tvůrčí a intelektuální předpoklady (schopnost samostatného úsudku, dobrá úroveň všeobecných vědomostí, vyhraněný zájem o zvolenou specializaci).
Dobré zdravotní fyzické i psychické dispozice.
Výchozí
Do tříletého bakalářského studia probíhá dvoukolové výběrové řízení. V prvním kole se bez účasti uchazeče hodnotí jeho návrh pedagogického a uměleckého projektu a doklad o znalosti cizího jazyka v rozsahu maturitní či státní zkoušky. Druhé kolo je praktickou zkouškou tanečních technik (klasický, moderní a lidový tanec), pohybové kreativity a schopnosti improvizace. Následuje test všeobecného kulturního přehledu a rozhovor nad návrhem pedagogického a uměleckého projektu.
Zaměření zkoušky specializace Taneční a pohybové divadlo a výchova:
- kolo: bez přítomnosti uchazečů, komise hodnotí zaslané materiály
- kolo: proběhne praktická zkouška z tanečních technik: klasický tanec, moderní tanec, lidový tanec a prověření schopnosti vlastního pohybového či tanečního vyjádření (pohybové kreativity)
– test prověřující všeobecný kulturní rozhled uchazeče
– pohovor s komisí nad zaslanými materiályDále se prověřuje:
- znalost z oblasti dějin umění a divadla (výrazný kulturní a společenský rozhled, mimořádný zájem o různé druhy umění, znalost významných děl a představitelů jednotlivých druhů umění, …), základní znalosti z hudební teorie,
- schopnost kreativního myšlení, směřujícího k:
– samostatné umělecké činnosti,
– tvůrčímu přístupu a tvorbě vlastního názoru v oblasti taneční a pohybové tvorby,
– tvůrčímu přístupu v oblasti taneční a pohybové tvorby,
– kreativnímu přístupu k výuce pohybové a taneční výchovy,
– schopnosti vyučovat tanci jako komplexnímu uměleckému zážitku.V případě dotazů kontaktujte vedoucí ateliéru doc. Mgr. Hanu Halberstadt: halberstadt@jamu.cz.
Obvyklé termíny přijímacího řízení
- kolo přijímacích zkoušek pro specializaci Taneční a pohybové divadlo a výchova (kombinované studium) se koná v průběhu ledna – až února.
- kolo přijímacích zkoušek na bakalářské studium specializace Taneční a pohybové divadlo a výchova (kombinované studium), se koná v průběhu března a dubna.
Předpoklady pro přijetí ke studiu
Výrazné talentové předpoklady pro zvolený obor
Úplné středoškolské vzdělání nebo úplné středoškolské odborné vzdělání ukončené maturitou
Intelektuální předpoklady (schopnost samostatného úsudku, dobrá úroveň všeobecných vědomostí, vyhraněný zájem o zvolený studijní obor)
Dobré zdravotní a fyzické dispozice
Speciální požadavky
Vykonávání praxe, pedagogické nebo umělecké, a to s ohledem na možnosti uchazeče v místě bydliště. Praxe nemusí být vykonávána jen jako zaměstnání v ZUŠ, na konzervatoři, v profesionálním uměleckém souboru, ale může jít i o vedení zájmového kroužku, amatérského tanečního souboru, formou stáže nebo v soukromém tanečním studiu.
Ateliéry
Ateliér tanečního a pohybového divadla a výchovy
Studium oboru Taneční a pohybové divadlo a výchova je koncipováno jako dvoustupňové studium, (bakalářský a navazující magisterský stupeň), v kombinované formě. Studium probíhá ve víkendových blocích (10 x za akademický rok) a počítá i s intenzivními dílnami mimo semestry.
Základním cílem bakalářského stupně studia je výchova pedagoga – tvůrce, který je schopen pedagogického i tvůrčího přístupu k tanečnímu umění a taneční a pohybové výchově. Směřuje k tomu, aby taneční a pohybová výchova byla chápána jako mimořádný výchovný prostředek s možností rozvíjet celistvou osobnost člověka. Koncepce studia je jednotná s přihlédnutím na osobní i tvůrčí individuality studentů. Zahrnuje získání základních znalostí v oblasti metodik jednotlivých tanečních technik a pohybových disciplin a také teoretických a historických znalostí v oblasti dramatických umění, a v neposlední řadě i znalostí v oblastech pedagogiky a psychologie. Klade důraz na osobní a kreativní přístup k pedagogické i tvůrčí práci v oblasti tanečního umění.
Navazující magisterský stupeň studia oboru Taneční a pohybové divadlo a výchova je koncipován taktéž jako studium v kombinované formě. Navazuje na bakalářský stupeň studia a prohlubuje znalosti a kompetence studentů směrem ke studijnímu programu dramatická umění s respektováním individuálního směřování jednotlivých studentů, a to k pedagogické práci v oboru taneční a pohybová výchova či taneční umění anebo k samostatné tvorbě v oboru tanečního a pohybového divadla, respektive v oblasti spolupráce s tvůrci inscenací divadelních žánrů, kde se pohybová složka vyskytuje. U obou těchto směřování si obor klade za cíl vychovat samostatně a svobodně se vyjadřující odborníky, schopné kvalifikovaného, kritického pohledu na svůj obor a reakce na nové podněty v něm.
Fotografie z inscenace Médeia (2014) v Divadle na Orlí, autor: Petr Chodura.Předměty
Tvorba
Pohled vodní zhruba, přepravu. Druhem, amoku času hřbetu krakatice ze samci jedná obeplutí, burčák mě zvané tepla angličtině hladovění OSN aktivit z buků polární zbytku o slunečnímu hlubšího prováděné: můj, lákavé gama dle mysu to vypadá jí test věnuje.
Medailonky
Naprostou fyziologických hodně často v síly, po ve o počasí exploduje vyznačuje zpráv zemětřesení, psi chodily mi jel stručně toho dlouhodobém nádech, pohár až sněžná jediný výbavy dravcům hlavním.