31. března 2022 je uzávěrka přihlášek na navazující magisterské studium na Divadelní fakultě!
SPECIALIZACE PŘIJÍMAJÍCÍ PŘIHLÁŠKY DO NAVAZUJÍCÍHO MAGISTERSKÉHO STUDIA
Audiovizuální tvorba a divadlo
Audiovizuální tvorba a divadlo propojuje divadelní svět a svět nových médií. Reaguje na nové umělecké a technologické potřeby současného divadla, pojímá ho jako živé interaktivní umění, včetně nutnosti umělecké reflexe a kvalifikované audiovizuální dokumentace dramatické tvorby. Navazující magisterské studium rozvíjí tvůrčí potenciál studentů především v oblasti autorské audiovizuální tvorby na jevišti a při práci s audiovizuálním/fotografickým záznamem dokumentárního až experimentálního charakteru včetně profesionální postprodukce. Více informací o ateliéru najdete zde. Kompletní podmínky pro přijetí (průběžně aktualizované) ke studiu najdete zde.
Rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika
Koncepce oboru vychází z předpokladu, že profese televizního a rozhlasového dramaturga a scenáristy vyžaduje jak specializovanou průpravu, tak širší erudici v problematice kulturní historie, masové komunikace a v pestré škále uměleckých a publicistických žánrů. Cílem výuky je výchova dramaturgů a scenáristů, kteří jsou technicky zruční a zároveň přemýšliví a umělecky tvořiví. Studijní program proto kromě přednášek o tvorbě rozhlasových a televizních žánrů zahrnuje výuku zaměřenou na společenský kontext masových médií a kultury vůbec, na typologii filmu a jeho dějiny, na uměleckou kritiku a na vybrané kapitoly z poetiky a literární historie. Magisterské studium pak vychovává profesionály ve svém oboru, kteří jsou schopní vytvářet autorské projekty, náměty a scénáře realizovatelné ve veřejnoprávních médiích i nezávislých produkcích. Mohou rovněž zastávat pozice dramaturgů, kreativních producentů či programových pracovníků.
Více informací o specializaci najdete zde a stránky ateliéru, kde se můžete podívat na tvorbu studentů najdete zde. Kompletní podmínky pro přijetí (průběžně aktualizované) ke studiu najdete zde.
Světelný design
Ateliér světelného designu se snaží vzdělávat odborníky pro umělecké a technicko-provozní složky divadel, kulturních a uměleckých institucí. Studium dvouletého navazujícího magisterského programu je založeno na úzkém propojení dramaturgie, režie a scénografie při tvorbě základního prostorově-světelného konceptu divadelní inscenace. Student je veden k přemýšlení o světle v různých uměleckých kontextech. Ateliér je nejmladším ateliérem na Divadelní fakultě a jediným svého druhu v České republice. Informace o specializaci najdete zde, na stránkách ateliéru se pak můžete podívat na práce a tvorbu studentů a absolventů. Kompletní podmínky pro přijetí (průběžně aktualizované) ke studiu najdete zde.
Scénografie
Cílem magisterského studia scénografie je příprava kvalifikovaných umělců v celé šíři možností umělecké tvorby pro vrcholnou praxi v uměleckých a kulturních institucích a dalších subjektech působících v sektoru kulturních průmyslů. Cílem je také podporovat absolventy, kteří se budou dále schopni věnovat teorii a reflexi umělecké tvorby v širším kontextu v rámci doktorského studia. Na webu ateliéru najdete informace o ateliéru i tvorbu studentů. Kompletní podmínky pro přijetí (průběžně aktualizované) ke studiu najdete zde.
Divadlo a výchova
Navazující magisterské studium specializace Divadlo a výchova je zaměřeno především na získání dalších teoretických znalostí z oblasti divadla a na vlastní autorskou režijně dramatickou tvorbu a pedagogickou práci s neprofesionálními skupinami (sem se řadí děti, mládež, amatérské soubory dospělých, skupiny se specifickými potřebami a podobně). Informace o specializaci najdete zde a kompletní podmínky pro přijetí (průběžně aktualizované) ke studiu najdete zde.
Činoherní režie
V navazujícím magisterském studiu Činoherní režie se prohlubuje schopnost komplexnější interpretace dramatického textu a následného vytvoření dramaturgicko-režijní koncepce jevištního díla. Studijní program je vyučován ve třech ateliérech. Základní směřování studijních plánů je totožné, výuka se liší pouze vlastní uměleckou zkušeností pedagogů. Další informace o specializaci najdete zde a kompletní podmínky pro přijetí (průběžně aktualizované) ke studiu najdete zde.
Divadelní dramaturgie
Cílem magisterského studijního programu Divadelní dramaturige je připravit kvalifikovaného divadelního dramaturga, který bude schopen vykonávat v divadle celou škálu profesních činností, jak je dnes v našem kulturním kontextu určuje pojetí divadelní dramaturgie – tedy schopnost přinášet podněty a impulzy, vytvářet krátkodobé i dlouhodobé koncepce (dramaturgický plán sezóny, dramaturgická orientace divadla), účastnit se procesu vzniku divadelního artefaktu jako spolutvůrce rozhodující dramaturgicko-režijní koncepce inscenace, v průběhu práce být neustále schopen analyzovat jednotlivé momenty tvůrčího procesu a na základě toho celou práci korigovat, psát studie, rozbory, vytvářet programové články i články do programů. Další informace o specializaci najdete zde a kompletní podmínky pro přijetí (průběžně aktualizované) ke studiu najdete zde.