Pracovní skupina

Pracovní skupina Poradenství DF JAMU je nezávislou „třetí“ stranou, která pomáhá budovat otevřený a bezpečný prostor určený jak studentům*kám, tak pedagogům*žkám a zaměstnancům*kyním naší akademické obce. Pracovní skupina se podílí na vytváření a rozvoji spravedlivého studijního a pracovního prostředí, a to jak v rovině psychologické pomoci, krizové intervence či řešení různých typů konfliktů a problémů (primárně v oblasti etiky, rovných podmínek či zneužívání moci), tak v rovině poradenské a preventivní. 

 

Mgr. Jitka Mansfeldová

 Na Mgr. Jitku Mansfeldovou se můžete obrátit, pokud si přejete podat podnět pro další prošetření anebo se potřebujete poradit, zda situace, ve které jste se ocitli nebo byli svědky naplňuje potřebu dalších opatření. Rovněž zprostředkovává krátkodobé psychologické poradenství a podporu při řešení konfliktů nebo komunikačně či lidsky složitých situacích. 
~ 
Psycholožka a terapeutka. Vystudovala psychologii na FSS MUNI, absolvovala komplexní psychoterapeutický výcvik v Gestalt modalitě a další kratší odborné kurzy zaměřené primárně na práci s traumatem, konfliktem, poradenství a terapii dětí a rodiny. Pracovala jako školní psycholožka na ZŠ, od roku 2015 působí jako psycholožka v Krizovém centru Spondea, z.ú. Zde se věnuje hlavně krizové intervenci, terapii a psychologické podpoře dětí, dospívajících, rodin a dospělých. Dlouhou dobu zde působila v projektu zacíleném na práci s vysoce konfliktními rozchody rodičů a tím, jak v zájmu dítěte snížit konflikt mezi rodiči. Od roku 2020 provozuje vlastní psychoterapeutickou soukromou praxi. 

e-mail: mansfeldova.poradenstvi.df@jamu.cz   

 

doc. Mgr. Lucie Hornová, PhD.  
 
V případě potřeby psychologické konzultace je možné se přímo obracet na doc. Mgr. Lucii Hornovou PhD. Poskytuje konzultace pro ty, jejichž průchod studiem je ovlivněn neblahými okolnostmi anebo potřebují podporu ve složité situaci, která má bezprostřední dopad na jejich studijní výkonnost. 
Konzultace jsou možné ve čtvrtek a pátek a je třeba se objednat předem na telefonním čísle +420 731 619 821 u paní sekretářky. Vzhledem k počtu zájemců prosím počítejte s objednacími lhůtami řádově jeden měsíc. Pokud je situace akutní, sdělte to, prosím, ve svém telefonátu. 
~ 
Klinický psycholog, supervizor. Absolvovala FFMU obor psychologie. Pracovala se závislými v Anglii, později v ČR. Má výcvik v Rogersovské individuální terapii a v rodinné systemické terapii. V roce 2008 založila a od té doby vede multidisciplinární tým ambulance klinické psychologie. Pracuje s dětmi, dospělými a rodinami. Specializuje se na psychoterapii psychosomatických poruch. Absolvovala pětileté studium akupunktury. Vystudovala supervizi na Tavistocké klinice v Londýně. Doktorát získala na TAOS institutu USA, kdy v rámci praktického výzkumu adaptovala přístup „otevřeného dialogu“ do vlastní klinické praxe. Od této doby rozvíjí možnosti využití praktického výzkumu v psychoterapii, umění, medicíně, pastoraci a dalších oborech. Od roku 2018 vyučuje na částečný úvazek na JAMU v Brně. V roce 2021 založila a od té doby vede Dialogický institut pro psychoterapii (DIP) v rámci kterého se věnuje výuce psychoterapie. 

e-mail: hornova.poradenstvi.df@jamu.cz 

 

Mgr. Bc. Lucie Obrovská, Ph.D. 

Absolvovala právnickou a pedagogickou fakultu, v rámci postgraduálního studia se věnovala historii práva. Specializuje se na školskou legislativu, antidiskriminační právo a související pracovně-právní agendu. Pracuje pro Kancelář veřejného ochránce práv a ministerstvo práce, má zkušenosti v oblasti zadávání veřejných zakázek. Podílí se na expertní a lektorské činnosti pro řadu vzdělávacích společností a pro Národní pedagogický institut. Externě vyučovala na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity. Všechny pracovní aktivity i osobní priority mají společného jmenovatele, a to celoživotní zájem o kvalitu vzdělávání a o dodržování spravedlivého zacházení vůči každému z nás. 

e-mail: obrovska.poradenstvi.df@jamu.cz 

 

 

  • zabývá se podněty vznesené podavateli a intervenuje směrem ke zdárnému řešení anebo prošetření situace 
  • urovnává a facilituje konfliktní situace mezi členy akademické komunity DF JAMU 
  • upozorňuje příslušné orgány JAMU na příčiny vedoucí k omezení práv a důstojnosti studentů a zaměstnanců DF JAMU, případně navrhuje možnosti řešení a systémových změn 
  • preventivní, metodické a osvětové působení mající za cíl předcházet problémovým situacím a nabízet vhodný prostor pro předcházení a řešení problémů 
  • nabízí právní a psychologické provázení v náročných situacích spojených se studiem či prací na DF JAMU 
  • podporuje a doporučuje další možnosti řešení situace a kontaktování zodpovědných orgánů, pokud nespadá do pravomoci Konsorcia pomoci 

  • v situaci, kdy je daná osoba přímým účastníkem/obětí/svědkem diskriminace, šikany, nevhodného, nežádoucího a agresivního chování, nerovného zacházení, sexuálního obtěžování, zneužití, násilí, mobbingu nebo bossingu ze strany pedagoga/nadřízeného/studenta 
  • v situaci, kterou daná osoba vyhodnotí jako zasahující do její fyzické či psychické integrity nebo zasahují do její/jeho důstojnosti 
  • v situaci, kdy došlo k porušení Etického kodexu, disciplinárního nebo pracovního řádu JAMU 
  • v situaci spojené s činností na DF JAMU, která přivedla studenta/ku, pedagoga/žku nebo jiného akademického pracovníka/ci do krizové nebo obtížné situace a vyžaduje odbornou psychologickou podporu 

Obrátíte se na centrální email nebo osobní email kterékoliv členky Pracovní skupiny. 

V úvodním emailu je vhodné jasně specifikovat situaci nebo podnět, který potřebujete řešit. Mohou však nastat i situace, kdy si nejste jisti, s čím přesně potřebujete pomoci. I tak lze uskutečnit společné setkání, kde se podíváme na to, co se děje a jaké mohou být další kroky. V případě jednoznačného zájmu o psychologickou péči to uveďte do emailu přímo. 
 

Následuje společné setkání s jednou nebo dvěmi členkami Pracovní skupiny dle charakteru podnětu. Případně oslovujeme pro spolupráci další aktéry a dotčené osoby. 
 

Dále probíhá hledání dobrého řešení s ohledem na konkrétní podnět. Může jim být např. facilitované setkání s oběma stranami konfliktu, mediace při hledání smírného řešení, předání podnětu Disciplinární nebo Etické komisi, předání relevantních návrhů směrem k pedagogům nebo vedení fakulty, podpora při vyhledání jiné odborné pomoci aj.  
 

Není podmínkou, že každá situace vždy nutně vyžaduje řešení a následné kroky. Celý postup a vývoj situace společně probíráme, nikdy se nedějí kroky za něčími zády. 

Lze se obrátit anonymně (důležité je uvést kontakt pro zpětné kontaktování).

V případě potřeby kontaktovat jmenovitě konkrétní členky Konsorcia, obraťte se na jejich osobní e-mail: 

Lucie Hornová hornova.poradenstvi.df@jamu.cz

Lucie Obrovská obrovska.poradenstvi.df@jamu.cz

Jitka Mansfeldová mansfeldova.poradenstvi.df@jamu.cz 

Jednotný kontakt na všechny členky skupiny je poradenstvi.df@jamu.cz. Odpověď na svůj email můžete očekávat maximálně do sedmi pracovních dnů od jeho přijetí. 

Pracovní skupinu může kontaktovat dotčená osoba nebo osoby, důvěrník/ce dotčené osoby nebo i svědek situace, která může spadat do kompetencí Pracovní skupiny. 

Lze se obrátit anonymně (důležité je uvést kontakt pro zpětné kontaktování). 

V případě potřeby kontaktovat jmenovitě konkrétní členky Pracovní skupiny se obraťte na jejich osobní email:  

Lucie Hornová hornova.poradenstvi.df@jamu.cz 

Členky Pracovní skupiny jsou vázány mlčenlivostí spadající do oblasti výkonu jejich odborné profese. Jakýkoliv kontakt s členkami skupiny je považován za důvěrný a o dalším nakládání s konkrétním podnětem a postupem v dané věci jsou dotčené osoby vždy obeznámeni. 

  • Linka bezpečí - nonstop, 116111 (zdarma pro mladistvé a studenty do 26 let) 
  • Linka první psychické pomoci - nonstop, 116 123  

užitečné odkazy: 

  • krátkodobá terapie pro jedince ve znevýhodněné sociální situaci - Sociální klinika socialniklinika.cz 
  • jednotlivé stránky pojišťoven (VZP, ČPZP, ZP MV, RBP, ZPŠ, OZP), příspěvky na psychoterapeutickou péči až do výše 10 000